Afirmácie a pozitívne myslenie

Jednou z účinných metód na programovanie pozitívneho myslenia sú afirmácie. Afirmácie, čiže tvrdenia, výroky, uistenia, sú kladné vety, ktoré častým opakovaním pôsobia na naše vedomie ako autosugescia.

            Veľa z toho, čo obyčajne hovoríme a myslíme si, je negatívneho, a teda nevytvára pre nás príjemnú skúsenosť. Ak chceme zmeniť svoj život, musíme svoje myslenie a reč „preškoliť“ podľa pozitívnych vzorcov.

Prečo nevieme vnímať svet pozitívne? Väčšina z nás sa v detstve stretávala viac s negatívnymi ako pozitívnymi tvrdeniami. Rodičia či učitelia v škole nás vytrvalo uisťovali, že sme hlúpi, nemyslí nám to, neposlúchame a nikdy z nás nič nebude. Bez toho, aby sme si to uvedomovali, v nás tak vytvorili negatívny obraz o nás samých. Tento obraz si veľakrát nesieme v sebe aj v dospelosti. Má to za následok znižovanie vlastnej hodnoty, neschopnosť mať sa rád a obviňovanie sa za chyby, ktoré robíme. Nedokážeme vidieť v sebe nič hodnotné a preto nevieme oceniť hodnotu života, ktorý žijeme. Úplne logicky teda nenachádzame nič pozitívne a prínosné ani na priateľoch, s ktorými sa stretávame a práci, ktorú vykonávame. Cítime sa mizerne a chceme, aby sa okolie cítilo rovnako mizerne ako my, pretože nedokážeme prežrieť skutočnosť, že niekomu je lepšie, ako nám.

Čo sa s tým dá urobiť? Máme dve možnosti: budeme sa naďalej zožierať a trápiť, nenávidieť a odsudzovať seba aj iných alebo sa rozhodneme skoncovať s tým a začať sa oceňovať.

Áno, začíname od seba. Život a svet nie je ani dobrý, ani zlý. Je presne taký, aký ho chceme vidieť.  My sa musíme naučiť vnímať ho tak, aby sme my sami mali z neho dobrý pocit. Začať od seba = zmeniť svoj postoj k životu a sebe samému.

Ponúkam vám niekoľko veľmi emotívnych afirmácií, ktorými môžete začať programovať svoje podvedomie na pozitívne vzorce myslenia:

  • Dnes je začiatok môjho nového života.
  • Som jedinečný a v celej histórii a budúcnosti zeme nebude nikdy nikto ako ja.
  • Mám sa rád a prijímam sa so všetkým, čo ku mne patrí.
  • Odkladám minulosť. Žijem tu a teraz.
  • Som hodnotný človek.
  • Zaslúžim si lásku, šťastie, úspech a prosperitu.
  • Odpúšťam si všetky chyby a odpúšťam aj tým, o ktorých si myslím, že mi ublížili.
  • Dnes je najlepší deň môjho života.

Možno máte pocit, že sa nestotožňujete ani s jedným z týchto výrokov. To je úplne v poriadku, prijímate sa predsa so všetkým, čo k vám patrí a momentálne k vám zrejme ešte stále patrí nedôvera, neschopnosť odpustiť, bolesť z minulosti a pocit bezvýznamnosti. Uvedomte si, že ako deti ste sa rovnako hnevali na tvrdenia o tom, akí ste zlí a neposlušní, atď, ale dlhotrvajúce utvrdzovanie vašich najbližších vás o tom napokon presvedčilo.

Vaše podvedomie je dieťa vo vás. Tak, ako ste sa kedysi naučili prijímať len kritiku, môžete sa teraz naučiť prijímať dobro. To dieťa vo vás stále žije a túži po tom, čo sa mu nedostalo. Opakujte mu všetko to, čo nepočulo od tých, ktorí ho vychovávali. Používajte pozitívne afirmácie každý deň.

 Prajem vám veľa úspechov v programovaní pozitívneho vnímania sveta :)

Príspevok bol vložený afirmácie, autosugescia, programovanie mysle, rozvoj osobnosti. Vytvorte záložku trvalého odkazu.

One Response to Afirmácie a pozitívne myslenie

  1. Spätné upozornenie: Definícia šťastia a spokojnosti | Sila Myšlienky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>